Loading icon

Onko jóga

… aneb Jóga pro onkologické a jinak chronicky nemocné pacienty

 

Když se řekne jóga, mnohým lidem v západním světě se vybaví pomalé, pro některé také nudné, cvičení na podložce. Pro jiné jsou jogíni zvláštní sluníčkové osobnosti, které jsou schopny meditovat v děsivých mrazech nebo být živi pouze z prány. Ovšem tento pojem skrývá daleko více a fyzické cvičení je jen jedním z aspektů, který tvoří obsáhlý a propracovaný systém jógy. Popsat krátce a nějak uceleně, co všechno můžeme rozumět pod pojmem jóga ovšem může být oříškem. Jóga pracuje s myslí a s každou myšlenkou, která nám proběhne hlavou, s tělem – jak na fyzické úrovni, tak na úrovni nejjemnějších fascií a nejmenších buněk, s energií, která tělem proudí a informacemi, které roznáší. Díky józe a vědomé prací s myslí, vnímáním reality a zaměření pozornosti na proces léčení tak jóga pomáhá v procesu uzdravení.

 

Že je nemoc v hlavě, zná asi každý. Ale co dělat, když nejde o rýmu, ale o rakovinu? Když neřešíme málo lesklé vlasy, ale roztroušenou sklerózu? Jak můžeme tělo bezmezně milovat a pečovat o něj, když nás přestává poslouchat? Říká se, že se nelze uzdravit ve stejném prostředí, ve kterém nemoc vznikla. A naše lekce jógy mohou tento proces změny k lepšímu odstartovat.

 

Ve spolupráci s Komunitním centrem Hrubého jsme spustili projekt “onko jógy” – lekcí jógy nejen pro onkologické pacienty, který se zaměřuje na podporu pohybu a pohybových aktivit chronicky nemocných pacientů, kteří prochází onkologickou či jinou dlouhodobou léčbou, či ji již ukončili a byla jim doporučena rehabilitace. Rehabilitace formou jógy pracuje se všemi pacienty na základě doporučení jejich ošetřujícího lékaře a zohledňuje jejich pohybové možnosti. 

Přihlášení zde

 

Největší přínosy onko jógy:

  • Podpora okysličení celého těla – dechové techniky ale i praktikování jemných ásan umožňují vyšší přísun kyslíku každé buňce v těle a tím se buňka snadněji zbavuji odpadních látek, toxinů a škodlivých mikrobů.
  • Posílení imunitního systému – tělo se zbaví toxinů a tím se uvolní místo pro tvorbu nové energie a síly.
  • Zlepšení fyziologických funkcí organismu – kromě dýchání samotného mnoho ásan také podporuje trávicí a vylučovací systém, příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém, muskuloskeletální systém (pozvolné protahování procvičuje svalový a kosterní aparát) a přispívá k hormonální rovnováze.
  • Uvolnění svalů a kloubů – ať už pacient prochází jakoukoli formou léčby, vždy se jedná o nějaké zatížení organismu a kosterního aparátu. Cviky obnovují hybnost v tkáních, kloubech i svalech
  • Terapie – cílem je vytvořit prostředí pro pacienty, ve kterém budou moci sdílet své zážitky, povzbuzovat se, soucítit a navázat cenná přátelství.

Každá lekce je přizpůsobena možnostem klientů, nemusíte se tedy bát, že byste ostatním nestačili. Posvěcení a konzultace máme také od primáře onkologického oddělení Vinohradské nemocnice, doktora Miloslava Ambruše. Cviky vychází z klasické jógy a pravidelně procvičujeme také dechové techniky a práci s vizualizací, afirmací a myslí. Používáme také terapeutické cviky z kalanetiky, pilates a rehabilitačních cvičení tak, aby došlo k protažení celého těla a obnovení toku energie.